8) Kiedy wykonać badanie biochemiczne w I trymestrze (test PAPP-A i f-βHCG)?

Jeśli lekarz prowadzący zaleca badanie biochemiczne wraz z USG w pierwszym trymestrze, optymalny pod względem czułości testu, jest czas dziesiątego tygodnia ciąży (jest to najlepszy okres do oceny kluczowego parametru PAPP-A). W 12 tygodniu wyniki z biochemii są już dostępne i mogą zostać wliczone do oceny ryzyka genetycznego jednoczasowo z usg. Takie podejście optymalizuje czułość badania, ogranicza liczbę wizyt pacjentki do absolutnego minimum i pozwala jednoczasowo skonsultować wyniki oznaczeń z krwi pacjentki oraz z badania ultrasonograficznego.

Wielokrotnie spotykamy się z modelem skriningu, w którym w pierwszej kolejności wykonywane jest badanie usg, w tym samym dniu pacjentka oddaje krew do badania biochemicznego i wraca do domu bez otrzymania jakichkolwiek wyników wstępnych. Raport z badania otrzymuje z rąk średniego personelu medycznego po tygodniu, bez konsultacji z lekarzem, bez możliwości omówienia wyników. Wielokrotnie na własną rękę szuka pomocy w interpretacji. Wykonanie badania biochemicznego w 10 tygodniu i wizyta ultrasonograficzna z gotowym wynikiem biochemicznym pozwoliłaby tym pacjentkom uniknąć opisanej powyżej sytuacji, a tym samym zmniejszyć stres, niepotrzebny w ciąży.

Jeśli macie Panie zalecenia lub chciałybyście włączyć do oceny ryzyka aneuploidii parametry biochemiczne, prosimy zgłosić tę informację podczas wyznaczania wizyty. Panie z rejestracji skierują Panie do odpowiedniego, akredytowanego przez Fundację Medycyny Płodowej, laboratorium.

Wstecz

Drogie Pacjentki,

Zalecenia Kierownika Podmiotu Leczniczego Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej
MWU DobreUSG na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2:

  1. Prosimy Pacjentki o zgłaszanie się do placówki z maksymalnie 1 dorosłą osobą towarzyszącą , obowiązkowo zabezpieczone maseczką na twarzy.
  2. Po przybyciu do placówki pacjentki myją i dezynfekują ręce.
  3. Pacjentka podpisuje oświadczenie epidemiologiczne.
  4. Personel zobowiązany jest do noszenia maseczek na twarzy.
  5. Wszystkie badania i procedury medyczne wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych.
  6. Po każdym badaniu i procedurze medycznej należy umyć i zdezynfekować ręce.
  7. Aparaty USG, głowice wraz z kablem, kozetkę, krzesła i biurko należy zdezynfekować po każdej pacjentce.
  8. Co godzinę należy przeprowadzić dezynfekcję blatów, krzeseł i klamek oraz toalety.
  9. Po każdej pacjentce należy zdezynfekować długopisy i terminale.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Nocuń, Marcin Wiecheć