8) Kiedy wykonać badanie biochemiczne w I trymestrze (test PAPP-A i f-βHCG)?

Jeśli lekarz prowadzący zaleca badanie biochemiczne wraz z USG w pierwszym trymestrze, optymalny pod względem czułości testu, jest czas dziesiątego tygodnia ciąży (jest to najlepszy okres do oceny kluczowego parametru PAPP-A). W 12 tygodniu wyniki z biochemii są już dostępne i mogą zostać wliczone do oceny ryzyka genetycznego jednoczasowo z usg. Takie podejście optymalizuje czułość badania, ogranicza liczbę wizyt pacjentki do absolutnego minimum i pozwala jednoczasowo skonsultować wyniki oznaczeń z krwi pacjentki oraz z badania ultrasonograficznego.

Wielokrotnie spotykamy się z modelem skriningu, w którym w pierwszej kolejności wykonywane jest badanie usg, w tym samym dniu pacjentka oddaje krew do badania biochemicznego i wraca do domu bez otrzymania jakichkolwiek wyników wstępnych. Raport z badania otrzymuje z rąk średniego personelu medycznego po tygodniu, bez konsultacji z lekarzem, bez możliwości omówienia wyników. Wielokrotnie na własną rękę szuka pomocy w interpretacji. Wykonanie badania biochemicznego w 10 tygodniu i wizyta ultrasonograficzna z gotowym wynikiem biochemicznym pozwoliłaby tym pacjentkom uniknąć opisanej powyżej sytuacji, a tym samym zmniejszyć stres, niepotrzebny w ciąży.

Jeśli macie Panie zalecenia lub chciałybyście włączyć do oceny ryzyka aneuploidii parametry biochemiczne, prosimy zgłosić tę informację podczas wyznaczania wizyty. Panie z rejestracji skierują Panie do odpowiedniego, akredytowanego przez Fundację Medycyny Płodowej, laboratorium.

Wstecz

Z uwagi na prace remontowe w okolicy Gabinetu DobreUSG informujemy, że czas dojazdu jest wydłużony.

Drogie Pacjentki,
Zachęcamy do umawiania wizyt poprzez rejestrację elektroniczną:
Zapraszamy!