5) Jak optymalnie zaplanować czas badania ultrasonograficznego 11-13 +6 tygodni w naszym ośrodku?
Wytyczne Fundacji Medycyny Płodowej, jasno określają czas, w którym badanie powinno być wykonane: 11 – 13+6 tygodni ciąży, co odpowiada 45 – 84mm długości płodu (CRL). Pacjentki, które chciałyby mieć wykonane badanie w naszym centrum mocno jednak zachęcamy do rejestracji w skończonym 12 tygodniu, czyli 12+; nie później niż 13+3 tygodnie (co odpowiada 60 – 70mm).
Poniżej kilka argumentów uzasadniających takie podejście:
- czułość badania w kierunku zespołu Downa, w oparciu o właśnie doświadczenia, jest największa w 12 skończonym tygodniu ciąży i spada, jeśli długość płodu zbliża się do 80mm.
- wizyta w 12+ gwarantuje, że większość pacjentek zmieści się w odpowiednim czasie badania i uzyska wynik z wyliczonym ryzykiem zespołu Downa i innych.
Jeśli, kierując pacjentkę, podamy zakres tygodni 11-13+6 tygodni możemy spotkać się z sytuacją, że rzeczywisty wiek ciążowy, wyliczany na podstawie długości płodu, jest inny niż wskazywałaby ostatnia miesiączka. Płód może być młodszy i będzie konieczność przełożenia wizyty na późniejszy termin lub starszy i nie będzie możliwe przeprowadzenie rzetelnego badania z kalkulacją ryzyka najczęstszych trisomii.
- Zakres 60 -70mm optymalizuje czas badania, w tym okresie bowiem położenie płodu względem długiej osi macicy jest najbardziej korzystne dla badającego.
- Wczesną ocenę anatomiczną, w tym ocena serca płodu jest w większości przypadków możliwa po 12 tygodniu ciąży.
Dlatego już od kilku lat na pytanie 'kiedy wykonać badanie USG pierwszego trymestru’ odpowiadamy w skończonym 12 tygodniu, czyli 12+kilka dni! Nie w 11+, nie 13+.
Jeśli wykonano u pacjentki badanie ultrasonograficzne około 7 tygodnia ciąży i prawidłowo zmierzono CRL płodu, z wyliczeniem wieku ciążowego, badanie w 12 tygodniu można precyzyjniej zaplanować. Przykładowo wynik CRL 6,7mm (6tyg.+4dni). W związku z tym za 6 tygodni będzie to optymalny czas do wykonania przesiewowego badania USG pierwszego trymetru.