5) Jak optymalnie zaplanować czas badania ultrasonograficznego 11-13 +6 tygodni w naszym ośrodku?

Wytyczne Fundacji Medycyny Płodowej, jasno określają czas, w którym badanie powinno być wykonane: 11 – 13+6 tygodni ciąży, co odpowiada 45 – 84mm długości płodu (CRL). Pacjentki, które chciałyby mieć wykonane badanie w naszym centrum mocno jednak zachęcamy do rejestracji w skończonym 12 tygodniu, czyli 12+; nie później niż 13+3 tygodnie (co odpowiada 60 – 70mm).

Poniżej kilka argumentów uzasadniających takie podejście:

 1. czułość badania w kierunku zespołu Downa, w oparciu o właśnie doświadczenia, jest największa w 12 skończonym tygodniu ciąży i spada, jeśli długość płodu zbliża się do 80mm.
 2. wizyta w 12+ gwarantuje, że większość pacjentek zmieści się w odpowiednim czasie badania i uzyska wynik z wyliczonym ryzykiem zespołu Downa i innych.

Jeśli, kierując pacjentkę, podamy zakres tygodni 11-13+6 tygodni możemy spotkać się z sytuacją, że rzeczywisty wiek ciążowy, wyliczany na podstawie długości płodu, jest inny niż wskazywałaby ostatnia miesiączka. Płód może być młodszy i będzie konieczność przełożenia wizyty na późniejszy termin lub starszy i nie będzie możliwe przeprowadzenie rzetelnego badania z kalkulacją ryzyka najczęstszych trisomii.

 1. Zakres 60 -70mm optymalizuje czas badania, w tym okresie bowiem położenie płodu względem długiej osi macicy jest najbardziej korzystne dla badającego.
 2. Wczesną ocenę anatomiczną, w tym ocena serca płodu jest w większości przypadków możliwa po 12 tygodniu ciąży.

Dlatego już od kilku lat na pytanie ‘kiedy wykonać badanie USG pierwszego trymestru’ odpowiadamy w skończonym 12 tygodniu, czyli 12+kilka dni! Nie w 11+, nie 13+.

Jeśli wykonano u pacjentki badanie ultrasonograficzne około 7 tygodnia ciąży i prawidłowo zmierzono CRL płodu, z wyliczeniem wieku ciążowego, badanie w 12 tygodniu można precyzyjniej zaplanować. Przykładowo wynik CRL 6,7mm (6tyg.+4dni). W związku z tym za 6 tygodni będzie to optymalny czas do wykonania przesiewowego badania USG pierwszego trymetru.

Wstecz

Drogie Pacjentki,

Zalecenia Kierownika Podmiotu Leczniczego Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej
MWU DobreUSG na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2:

 1. Prosimy Pacjentki o zgłaszanie się do placówki z maksymalnie 1 dorosłą osobą towarzyszącą , obowiązkowo zabezpieczone maseczką na twarzy.
 2. Po przybyciu do placówki pacjentki myją i dezynfekują ręce.
 3. Pacjentka podpisuje oświadczenie epidemiologiczne.
 4. Personel zobowiązany jest do noszenia maseczek na twarzy.
 5. Wszystkie badania i procedury medyczne wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych.
 6. Po każdym badaniu i procedurze medycznej należy umyć i zdezynfekować ręce.
 7. Aparaty USG, głowice wraz z kablem, kozetkę, krzesła i biurko należy zdezynfekować po każdej pacjentce.
 8. Co godzinę należy przeprowadzić dezynfekcję blatów, krzeseł i klamek oraz toalety.
 9. Po każdej pacjentce należy zdezynfekować długopisy i terminale.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Nocuń, Marcin Wiecheć