33) Jak powinno się zaplanować badanie USG w drugim trymestrze u pacjentki ‘puszystej’?

U osób z nadmierną ilością tkanki podskórnej penetracja ultradźwięków jest słabsza, a płody leżą w większej odległości od powierzchni brzucha i głowicy aparatu. W takich przypadkach lekarz badający ocenia struktury płodu trochę jakby przez mgłę, co może stanowi duże utrudnienie. Większość pacjentek, a nawet spora część lekarzy prowadzących, nie zdaje sobie z tego sprawy.

Badanie każdej pacjentki powinno być przeprowadzone tak samo dokładnie. W związku z tym dobrze jest lepiej zaplanować badanie pacjentki ‘puszystej’. Proponujemy wykonanie badania II-go trymestru dwuetapowo: pierwszy etap około 16-17 tygodnia, kiedy możliwy jest jeszcze dostęp dopochwowy oraz drugi etap około 20 tygodnia. Finansowo traktujemy opisaną sytuację jako jedno badanie. Takie podejście znacznie ułatwia nam pracę, a trudnej do badania pacjentce daje gwarancję, że dziecko zostało dokładnie przebadane. W razie wątpliwości dobrze zapytać lekarza badającego w trakcie oceny w pierwszym trymestrze, czy USG przezbrzuszne nie będzie utrudnione w drugim trymestrze.

Wstecz
Drogie Pacjentki,
Uruchomiliśmy dodatkowe terminy na badanie USG u dr n.med. Agnieszki Nocuń w poniedziałki i u dr Anny Matyszkiewicz w piątki.
Wizyty umówić można wyłącznie poprzez rejestrację elektroniczną:
Zapraszamy!

Drogie Pacjentki,

Zalecenia Kierownika Podmiotu Leczniczego Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej
MWU DobreUSG na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2:

 1. Pacjentki zgłaszają się do placówki z maksymalnie jedną dorosłą osobą towarzyszącą , obowiązkowo zabezpieczone maseczką na twarzy. O możliwości wejścia osoby towarzyszącej do gabinetu lekarskiego i jej obecności w trakcie badania, decyduje lekarz wykonujący badanie.
 2. W poczekalni może przebywać jednorazowo maksymalnie 9 osób.
 3. Pacjentki, które przeszły zachorowanie COVID-19 do dwóch tygodni przed planowaną wizytą, proszone są o dostarczenie wyniku potwierdzającego brak infekcji.
 4. Po przybyciu do placówki pacjentki myją i dezynfekują ręce.
 5. Pracownicy rejestracji zbierają od pacjentek wywiad epidemiologiczny, mierzą temperaturę, pacjentka podpisuje oświadczenie epidemiologiczne.
 6. Personel zobowiązany jest do noszenia maseczek na twarzy.
 7. Wszystkie badania i procedury medyczne wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych.
 8. Po każdym badaniu i procedurze medycznej należy umyć i zdezynfekować ręce.
 9. Aparaty USG, głowice wraz z kablem, kozetkę, krzesła i biurko należy zdezynfekować po każdej pacjentce.
 10. W poczekalni i podczas omawiania wyniku badania w gabinecie, należy zachować bezpieczną odległość (1,5m).
 11. Co godzinę należy przeprowadzić dezynfekcję blatów, krzeseł i klamek oraz toalety.
 12. Po każdej pacjentce należy zdezynfekować długopisy i terminale.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Nocuń, Marcin Wiecheć