29) Jakie mamy zalecenia przed i po amniopunkcji / biopsji?

Poza pozytywnym nastawieniem, nie mamy żadnych szczególnych zaleceń dla Pacjentek przed amniopunkcją czy biopsją. Badania traktujemy podobnie jak inne pobrania, np. nakłucie przegubu łokciowego dla uzyskania próbki krwi matki.

Prosimy o dostarczenie oryginału grupy krwi Pacjentki. Zalecamy przed zabiegiem konsultację genetyczną, która w wielu przypadkach pozawala zoptymalizować metodę badania pobranego materiału.

Badania w kierunku HBS, anty-HCV, VDRL, HIV nie są wymagane w naszym ośrodku

Technika pobrania zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Jest ona znacznie bezpieczniejsza, a stosowane igły są zdecydowanie cieńsze. W związku z tym należy podkreślić, że powikłania po zabiegach diagnostycznych są niezwykle rzadkie, dlatego nie stosuje się tutaj szczególnych zaleceń.

Przez pierwsze dwa dni ryzyko powikłań jest największe. Dlatego prosimy nasze Pacjentki o wypoczynek, szczególnie psychiczny i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli dwa dni przeminą, ryzyko utraty ciąży spada prawie do zera. Jeśli Pacjentka odczuwa dyskomfort w miejscu wkłucia lub podbrzuszy może zastosować jeden z leków dopuszczalnych w ciąży tj. Paracetamol, Buscopan, No-Spa. Ostatecznie ryzyko powikłań po procedurze zeruje się w pełni po około 2 tygodniach.

Jeśli wystąpią niepokojące objawy, takie jak: częste regularne pobolewania podbrzusza, plamienie, krwawienie, odpływanie płynu owodniowego czy zwiększona temperatura, należy wówczas jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym, naszym centrum lub najbliższym ambulatorium położniczym. Prosimy pamiętać, że w ciąży mogą wystąpić plamienia, które nie mają związku z zabiegiem, konsultacja z lekarzem ginekologiem, pozwoli uspokoić nerwy.

Należy podkreślić, że ryzyko utraty ciąży jest zawsze większe w przypadku obrzęku płodu lub złożonych wad wrodzonych.

Wstecz

Drogie Pacjentki,

Zalecenia Kierownika Podmiotu Leczniczego Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej
MWU DobreUSG na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2:

  1. Prosimy Pacjentki o zgłaszanie się do placówki z maksymalnie 1 dorosłą osobą towarzyszącą , obowiązkowo zabezpieczone maseczką na twarzy.
  2. Po przybyciu do placówki pacjentki myją i dezynfekują ręce.
  3. Pacjentka podpisuje oświadczenie epidemiologiczne.
  4. Personel zobowiązany jest do noszenia maseczek na twarzy.
  5. Wszystkie badania i procedury medyczne wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych.
  6. Po każdym badaniu i procedurze medycznej należy umyć i zdezynfekować ręce.
  7. Aparaty USG, głowice wraz z kablem, kozetkę, krzesła i biurko należy zdezynfekować po każdej pacjentce.
  8. Co godzinę należy przeprowadzić dezynfekcję blatów, krzeseł i klamek oraz toalety.
  9. Po każdej pacjentce należy zdezynfekować długopisy i terminale.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Nocuń, Marcin Wiecheć