22) Dlaczego biopsja kosmówki, a nie amiopunkcja?

Zaletą biopsji jest przede wszystkim czas i bezpieczeństwo! Badanie można wykonać wcześniej niż amniopunkcję i zyskać kilka cennych tygodni (wynik otrzymujemy średnio miesiąc wcześniej niż po amniopunkcji). Optymalny czas wykonania badania to skończone 11 tygodni (11+0). Czas ten pokrywa się z badaniami przesiewowymi pierwszego trymestru (przezierność karku + biochemia).

Wprowadzana igła podczas procedury biopsji nie dostaje się do jamy owodni, czyli ‘domku’ dziecka, dlatego badanie jest uznane na świecie za bezpieczne. Najnowsze doniesienia pokazują wysokie bezpieczeństwo biopsji 1. Badania oparto na grupie około 10000 pacjentek. Zaobserwowano, że w grupie pacjentek, które poddały się biopsji odnotowano mniej poronień (z wyliczeń wykluczono zakończenia ciąży ze wskazań medycznych)!

Argument w postaci wyznaczenia poziomu AFP z płynu owodniowego, pobranego podczas amniopunkcji, w dobie dzisiejszej diagnostyki stracił na znaczeniu. Obecnie rozszczep kręgosłupa czy wytrzewienie jelit może być wykryte nawet w 100% pod kontrolą ultrasonograficzną.

Wstecz
Drogie Pacjentki,
Uruchomiliśmy dodatkowe terminy na badanie USG u dr n.med. Agnieszki Nocuń w poniedziałki i u dr Anny Matyszkiewicz w piątki.
Wizyty umówić można wyłącznie poprzez rejestrację elektroniczną:
Zapraszamy!

Drogie Pacjentki,

Zalecenia Kierownika Podmiotu Leczniczego Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej
MWU DobreUSG na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2:

 1. Pacjentki zgłaszają się do placówki z maksymalnie jedną dorosłą osobą towarzyszącą , obowiązkowo zabezpieczone maseczką na twarzy. O możliwości wejścia osoby towarzyszącej do gabinetu lekarskiego i jej obecności w trakcie badania, decyduje lekarz wykonujący badanie.
 2. W poczekalni może przebywać jednorazowo maksymalnie 9 osób.
 3. Pacjentki, które przeszły zachorowanie COVID-19 do dwóch tygodni przed planowaną wizytą, proszone są o dostarczenie wyniku potwierdzającego brak infekcji.
 4. Po przybyciu do placówki pacjentki myją i dezynfekują ręce.
 5. Pracownicy rejestracji zbierają od pacjentek wywiad epidemiologiczny, mierzą temperaturę, pacjentka podpisuje oświadczenie epidemiologiczne.
 6. Personel zobowiązany jest do noszenia maseczek na twarzy.
 7. Wszystkie badania i procedury medyczne wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych.
 8. Po każdym badaniu i procedurze medycznej należy umyć i zdezynfekować ręce.
 9. Aparaty USG, głowice wraz z kablem, kozetkę, krzesła i biurko należy zdezynfekować po każdej pacjentce.
 10. W poczekalni i podczas omawiania wyniku badania w gabinecie, należy zachować bezpieczną odległość (1,5m).
 11. Co godzinę należy przeprowadzić dezynfekcję blatów, krzeseł i klamek oraz toalety.
 12. Po każdej pacjentce należy zdezynfekować długopisy i terminale.

Z wyrazami szacunku,
Agnieszka Nocuń, Marcin Wiecheć