22) Dlaczego biopsja kosmówki, a nie amiopunkcja?

Zaletą biopsji jest przede wszystkim czas i bezpieczeństwo! Badanie można wykonać wcześniej niż amniopunkcję i zyskać kilka cennych tygodni (wynik otrzymujemy średnio miesiąc wcześniej niż po amniopunkcji). Optymalny czas wykonania badania to skończone 11 tygodni (11+0). Czas ten pokrywa się z badaniami przesiewowymi pierwszego trymestru (przezierność karku + biochemia).

Wprowadzana igła podczas procedury biopsji nie dostaje się do jamy owodni, czyli ‘domku’ dziecka, dlatego badanie jest uznane na świecie za bezpieczne. Najnowsze doniesienia pokazują wysokie bezpieczeństwo biopsji 1. Badania oparto na grupie około 10000 pacjentek. Zaobserwowano, że w grupie pacjentek, które poddały się biopsji odnotowano mniej poronień (z wyliczeń wykluczono zakończenia ciąży ze wskazań medycznych)!

Argument w postaci wyznaczenia poziomu AFP z płynu owodniowego, pobranego podczas amniopunkcji, w dobie dzisiejszej diagnostyki stracił na znaczeniu. Obecnie rozszczep kręgosłupa czy wytrzewienie jelit może być wykryte nawet w 100% pod kontrolą ultrasonograficzną.

Wstecz

Z uwagi na prace remontowe w okolicy Gabinetu DobreUSG informujemy, że czas dojazdu jest wydłużony.

Drogie Pacjentki,
Zachęcamy do umawiania wizyt poprzez rejestrację elektroniczną:
Zapraszamy!