Jakie mamy zalecenia przed i po amniopunkcji / biopsji?

Przed: Nie mamy żadnych zaleceń przed amniopunkcją, czy biopsją. Te badania należy traktowac podobnie jak inne pobrania takie jak nakłucie przegubu łokciowego dla uzyskania próbki krwi matki. Z wyników badań wymagamy jedynie grupy krwi pacjentki. Nie rozliczamy się z NFZ wobec tego nie potrzebujemy wyników konsultacji genetycznych, badań w kierunku HBS, anty-HCV, VDRL, HIV czy innych przed zabiegiem.

Po: Należy podkreślić na wstępie, że powikłania po zabiegach diagnostycznych są niezwykle rzadkie, więc po tego typu procedurach nie stosuje się również szczególnych zaleceń. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się technika pobierania materiału, stosuje się znacznie cieńsze igły. Pierwsze dwa dni po zabiegu są uznane za krytyczne, jeśli przebiegną bez znacznych kłopotów ryzyko utraty ciązy prawie spada do zera. Należy unikać wysiłku fizycznego w tym czasie. Leki OTC dozwolone w razie dyskomfortu po zabiegu to Paracetamol, Buscopan, No-Spa. Ostatecznie ryzyko zeruje się w pełni po około 2 tygodniach. W razie występienia niepokojących objawów takich jak: częste regularne pobolewania podbrzusza, plamienie, krwawienie, odpływanie płynu owodniowego, czy zwiększona temperatura należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub z naszymi praktykami. W takich przypadkach odradzamy wszelkie narady rodzinne, które dostarczają niepotrzebnego stresu. Sytuację może ocenić tylko lekarz ginekolog poprzez USG i badanie położnicze, więc najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lekarzem. Czasem występują w ciąży plamienia, które nie mają związku z zabiegiem i przede wszystkim w takich przypadkach trzeba podchodzić do sprawy z mniejszymi obawami. Ryzyko utraty ciązy jest zawsze większe w przypadku obrzęku płodu lub złożonych wad wrodzonych.

Hodowla w przypadku biopsji kosmówki, czy amniopunkcji trwa około 2-3 tygodnie, natomiast z krwi pępowinowej ok. 4 dni. Po otrzymaniu wyniku z labolatorium kontaktujemy się bezpośrednio z każdą pacjentką i umawiamy na jego przekazanie.